چاپ چگونه بوجود آمد ؟

شاید شما هم با کمی مطالعه درون سایت می دانید که مخترع صنعت چاپ کسی نبوده به غیر از آقای گوتنبرگ

 

فن چاپ درست قرن ها پیش از گوتنبرگ بوجود آمد .آشوریان بودند که هزاران سال پیش از میلاد بر خشت هایی از گل رس مهر میزدند.چینی ها هم در میان سال های 1051 تا 1085 با حروف انتقال را انجام میدادند. فردی در چین وجود داشت که از حروف که به وسیله گل رس ساخته می شد برای انتقال اطلاعات استفاده میکرد این فرد پی شنگ نام داشت . بعد از آن حروف دستی و سپس حروف قلعی بوجود آمد که هیچکدام ماندگار نبودند و حروف چوبی بودند که ماندگار شدند.  در سال 1440، آقای گوتنبرگ که ظاهرا بدون اطلاع از كار چینی‌ها بود ، حروف قابل انتقالی را اختراع كرد که برای هر یك از حروف الفبا حرفی جداگانه به كار می رفت. بعده ها حروف متحرك را چینی‌ها اختراع كردند، ولی آقای  گوتنبرگ كه حرفه اش زرگری بود، آلیاژی مناسب را برای ریخته گری حروف از سرب و آنتی موآن به دست آورد و سپس نسبت هر یك از این دو فلز را به گونه ای انتخاب كرد كه حروف بیش از حد سخت و نرم نباشند. وی برای مركب چاپ هم فرمول مناسبی یافت و خلاصه با رفع موانع و حل مشكلات عمل چاپ را میسر و اجرایی كرد.

 

اگر میخواهید در مورد آقای گوتنبرگ و اطلاع در مورد چگونگی چاپ اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد میکنم حتما مقاله زیر را مطالعه بفرمایید

 

بیشتر بخوانید : چاپ چیست ؟

چگونگی محاسبه قیمت چاپ

در محاسبه قیمت چاپ عواملی مانند کاغذ،مرکب،زینک،چاپ،ماشین چاپ،سلفون،یووی،لترپرس یا دایکات و صحافی تاثیر گذار هستند که در زیر به توضیح در مورد هر کدام می پردازیم .

 

کاغذ چیست؟

یک برگ کاغذ عمدتا از الیاف بافته شده سلولزی تشکیل شده، این الیاف از چوب و منابع گیاهی دیگر تهیه می شوند.به جز الیاف سلولزی، تقریبا بیش از 30 در صد وزن کاغذ از افزودنی هایی مثل مواد معدنی، مواد شیمیایی و مواد سفید کننده تشکیل شده اند  :

کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟ 

مرکب چیست؟ 

زینک چیست؟

 

کاغذ چیست و چگونه تولید می شود؟ 

بیشی از نیمی از کاغذ مصرفی در انگلستان از نوع کاغذهای وارداتی است که عمدتا از دیگر نقاط اروپا مثل سوئد و فنلاند- که هردو دارای ذخایر طبیعی فراوان از نظر وسعت جنگل و آب و هوا هستند – می باشند. 

کاغذ و مقوا ممکن است ضخیم و یا نازک ، نرم و سخت ،آماده شده به جهت کار در یک روی آن و یا هر دورو شفاف و غیر شفاف یا پوشش و یا بدون پوشش باشد وصدها نوع کاغذ مختلف برای مصارف گوناگون وجود دارد، که بر اساس نیازهای مخصوص انتخاب و مصرف می شوند. بسیاری از انواع کاغذ نیز وجود دارند که مصرف چاپی ندارند. 

انتخاب کاغذ مناسب برای استفاده در چاپ از اهمیت خاصی برخوردار است، چون در حقیقت کاغذ، تنها ماده مصرفی در چاپ است که علاوه بر شکل ظاهری آن، می توان آن را لمس و حس کرد، بنابراین کاغذ می تواند باعث افزایش و یا کاهش جذابیت ظاهری یک کار چاپی شود. 

کیقیت کاغذ معمولا به وسیله مواد استفاده شده در ساهت آن و قدرت چاپ پذیری و دیگر ویژگی های عمومی آن تعیین می شود. به ترکیب مواد به کار رفته در ساخت کاغذ، فرنیش گفته می شود.

 

ترکیب مواد مصرفی در ساخت کاغذ 

یک برگ کاغذ عمدتا از الیاف بافته شده سلولزی تشکیل شده، این الیاف از چوب و منابع گیاهی دیگر تهیه می شوند.به جز الیاف سلولزی، تقریبا بیش از 30 در صد وزن کاغذ از افزودنی هایی مثل مواد معدنی، مواد شیمیایی و مواد سفید کننده به شرح ذیل تشکیل می شوند: 

مواد پرکننده : از مواد معدنی مثل خاک چینی و کربنات کلسیم در فضاهای خالی بین الیاف استفاده می شود. وجود این مواد باعث افزایش قدرت کاغذ در برابر نفوذ نور و بالا رفتن کیفیت چاپ و نرمی سطح آن می شود، برای ساخت کاغذهای ارزان تر از خمیر مکانیکال استفاده می شود، که حجیم و سبک است.

 

چاپ چیست؟

چاپ هنری است که به وسیله آن طرح یا نقش بر روی فرم حامل انتقال داده می شود و بر روی شمارگان بسیارزیاد ، عملیات تکثیر صورت می پذیرد. آموزش چاپ را می توان به چند بخش شناخت چاپ و تاریخچه چاپ و روش های چاپ روی اجسام و فلزات و کاغذ و مستقیم یا غیر مستقیم بودن آن تقسیم کرد .برای اطلاعات بیشتر در مورد کاغذ ها بر روی لینک روبرو کلیک بفرمایید : چاپ چیست؟

چاپ فرآیند تکثیر طرح مورد نظر در شمارگان زیاد است.

چاپ هنری است که به وسیله آن طرح یا نقش بر روی فرم حامل انتقال داده می شود و بر روی شمارگان بسیارزیاد ، عملیات تکثیر صورت می پذیرد.آموزش چاپ را می توان به چند بخش شناخت چاپ و تاریخچه چاپ و روش های چاپ روی اجسام و فلزات و کاغذ و مستقیم یا غیر مستقیم بودن آن تقسیم کرد . ا ز جمله چاپ های مستقیم و غیرمستقیم در طی فرآیند تکثیر صورت می گیرند می توان به چاپ دیجیتال ، چاپ افست ، چاپ سیلک ، چاپ فلکسو و چاپ تامپو اشاره نمود.

چاپ چیست ؟ 

واژ‌هٔ چاپ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژ‌هٔ مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در لغت به‌ معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصویرها، و… به‌وسیلهٔ انداختن اثر این نقش‌ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌ترین کار چاپی است.امروزه با پیشرفت تکنیکهای چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت می‌گیرد. چاپخانه نیز در لغت به‌ معنای محل چاپ کردن و در متون مختلف کلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا کارگاهی است که از عهد‌هٔ انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیا از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است که چاپ کتاب، نشریات، و مانند آن در آنجا انجام می‌گیرد. امروزه، چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی در نظر گرفته می شود که بخش اساسی صنعت نشر و بخش مهمی از فعالیت‌های اداری و حکومتی را شامل می‌شود.

 

چاپ، صنعت و در بعضی موارد هنری است که دامنه فعالیتهای آن بسیار وسیع است و بیش از هر صنعت یا هنر دیگر از نظر ارتباط با سایر فنون عظیم می باشد. در این حرفه بسیاری از تکنولوژی ها از حرکات فیزیکی هسته ای گرفته تا ترکیبات مادی شیمیایی بکار گرفته شده اند و هر روز که عمر این پدیده افزوده می شود مواد و قوانین علمی بیشتری به خدمتش درخواهند آمد. شاید یکی از این خصوصیات این حرفه عدم خود کفایی آن باشد , به این معنی که بعید به نظر می رسد که این جامعه واحد بتواند کلیه علوم و مواد و لوازم مربوط به آن را به تنهایی تهیه نموده و در راه نیل به هدف یک چاپ مترقی و پیشرفته آنها را مصرف نماید. به نظر می رسد که رسیدن به چنین هدفی مستلزم استفاده از کلیه فرهنگهای موجود در جهان حاضر و به عبارت دیگر تمدن هر عصری می باشد. با توضیحاتی که داده شد , میزان پیشرفت جوامع مختلف را در حرفه ظریف می توان به خوبی داوری نمود . آن جامعه ای که مثلا ده درصد نیازهای صنعت چاپ خود را در فرهنگهای خارجی جستجو می نماید به میزان نود درصد در صنعت و هنر چاپ پیشرفت داشته است  و بالعکس جامعه ای که فقط ده درصد از فنون و مصالح چاپ را در اختیار دارد پیشرفت هایش فقط همان میزان ده درصد می باشد.

تاریخچه چاپ : 

چاپ برای اولین بار در چین کشف شد و پیشرفت کرد . چاپ با گراور چوبی اولیه در شش قرن قبل از میلاد استفاده می شد، قدیمی ترین کتاب چاپی باقیمانده که از چاپ گراور چوبی پیچیده تری استفاده می شود متعلق به سال ۸۶۸ بعد از میلاد است.

نوع متحرک چاپ توسط ( پی شنگ ) در سال ۱۰۴۰ اختراع شد . نوع متحرک ماشین چاپ فلزی بین سالهای ۱۲۳۴ و ۱۲۴۱ در کره اختراع شد.

در قرن دوازدهم و سیزدهم بسیاری از کتابخانه های عربی و چینی دهها هزار کتاب چاپی داشتند.

علی رغم شواهد کم ، به احتمال زیاد ، فناوری چاپ چینی از طریق راههای تجاری که از میان هند و جهان عرب می گذشتند ، به اروپا راه یافته است .

یوهان گوتنبرگ – از شهر ماینتس آلمان – فن آوری چاپ اروپایی را با قرار دادن طراحی ماشین چاپش بر دستگاه انگورفشاری ( در شراب ساز ) در سال ۱۴۴۰ ارتقاء بخشید . گوتنبرگ استفاده از گونه چاپ برجسته و متحرک را ارتقاء بخشید و از ابتدا از جوهرهای بر مبنای روغن استفاده کرد.

پیشرفت ماشین چاپ نشر علم را سرعت بخشید . ماشین چاپی در سال ۱۴۶۹ در ونیز اختراع شد و تا سال ۱۵۰۰ ، شهر ۴۱۷ چاپگر داشت . در سال ۱۵۳۹ در انگلستان ماشین چاپی توسط ویلیام کگستون اختراع شد.

۴۱۷ کارگر چاپخانه داشت . ، انتشاراتی در سال ۱۴۶۹ در ونیز ساخته شد و این شهر تا سال ۱۵۰۰ در ۱۴۷۶ یک انتشارات در انگلستان توسط ویلیام کگستون ساخته شد . جوان پابلوی ایتالیایی یک انتشارات با دستگاههای چاپ وارداتی در مکزیکوسیتی – مکزیک – تشکیل داد.

استفان دی در سال ۱۶۲۸ اولین دستگاه چاپ را در آمریکای شمالی – ماساچوست – ساخت و به تاسیس انتشارات کمبریج کمک کرد.

ویلیام آیونیز در کتاب ( چاپ و ارتباط بصری ) در رابطه با یک سری خلاقیتهای مربوط به چاپ تصویر و متن در اواخر قرن ۱۸ می نویسد .

در انتهای قرن ۱۸ خلاقیتهای قابل توجه بسیاری در تکنیکهای گرافیکی و وسایل بکار گرفته شده برای آنها صورت گرفت .

بوئیک روش استفاده از ابزار کنده کاری بر روی چوب را ارتقاء بخشید .

سنفلدر لیتوگرافی را اختراع کرد . بلیک چاپ برجسته را اختراع کرد.

در ابتدای قرن ۱۹ استنهوپ ، جورج ای کلایمر ، کونیگ و دیگران انواع جدیدی از ماشین های چاپ حروف را معرفی کردند که با قدرت از گونه های قبلی پیشی گرفتند.

 

 

 

روش های چاپی به دو روش اصلی تقسیم بندی میشوند: 

الف – روش های چاپی تماسی : این دسته بندی بر اساس نوع فرم مورد استفاده برای چاپ می باشد.بدین معنی که اگر اطلاعات روی یک فرم ثابت(مانند پلیت) باشد روش چاپی مورد استفاده از این فرم ها چاپ تماسی نام دارد. به عبارت دیگر در روش چاپی تماسی فرم چاپ از نوع سخت افزاری است. چاپ افست ، چاپ سیلک اسکرین ، چاپ گود ، چاپ برجسته از روش های چاپ تماسی می باشد.

 

ب – روش های چاپی غیرتماسی : چاپ های غیر تماسی به روش چاپی ای می گویند که فرم مورد استفاده در آن ها به صورت ثابت و سخت افزاریست ( مانند دستگاه های چاپ دیجیتال و چاپ گرهای رومیزی و … ) .در این روش فرم حامل اطلاعات به صورت علایم دیجیتالی به دستگاه چاپ انتقال داده می شود.ولی از این اطلاعات دیجیتالی جهت تولید یک پلیت ثابت و همیشگی استفاده نمی شود.چاپ دیجیتال و همچنین چاپ جوهر افشان نمونه های از چاپ غیرتماسی هستند.

 

ورود صنعت چاپ به ایران 

دربار‌هٔ شروع چاپ سنگی در ایران روایات متعددی وجود دارد، اما روایت قوی‌تر این است که چاپ سنگی را برای نخستین بار میرزا صالح شیرازی در تبریز راه‌اندازی کرد. میرزا صالح که از سوی دولت ایران برای فراگیری هنرهای جدید به اروپا رفته بود، در بازگشت یک دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد که آن را در سال ۱۲۲۵ هجری قمری راه انداخت. چاپخانهٔ سنگی در مدت کوتاهی در تهران، اصفهان و سپس سایر شهرهای ایران تاسیس شد و بیش از ۵۰ سال تنها روش چاپ در ایران بود و تا اواخر دور‌هٔ قاجار، هر چه در ایران چاپ می‌شد، به روش چاپ سنگی بود. البته هشت سال قبل از ورود چاپ سنگی به ایران چاپ سربی راه‌اندازی شده بود، ولی به علت هزینه و زحمت زیاد آن، پس از ورود چاپ سنگی، کنار گذاشته شد ولی بعدها در اواخر دور‌هٔ قاجار دوباره استفاده از حروف سربی رایج گردید.

 

 

طبقه بندی اسلوب های مختلف چاپ 

انواع چاپ های مختلف به خودی خود عملی انجام نمی دهند . بلکه احتیاج به تصاویر ، نوشته های  مختلف و نقشه های گوناگون به تعداد زیاد است ، که چاپ را بوجود آورده است . از نظر وسعت روشهای مختلف چاپ و شباهت زیاد هر یک از این روشها با دیگری ، به کار بردن صحیح هر یک از این اسلوبها ، اطلاعات و مهارت خاصی می خواهد تا با اطلاع صحیح و دقیق از کلیه روشهای مزبور ، و تغییرات و امکانات موجود و حتی اساس و ریشه آنان امکان استفاده صحیح از روشهای مختلف چاپ به دست آید .

 

به طور کلی به سه طریق اصلی ممکن است ، یک نمونه را اعم از نوشته یا عکس یا نقشه روی یک صفحه کاغذ یا چینی یا پارچه و یا شیشه و فلز چاپ نمود که به شرح زیر است: 

. چاپ برجسته      

. چاپ گود       

 . چاپ مسطح

 

کلیه روشهای مختلف موجود در تمام عالم از یکی از سه طریق اصلی فوق تشکیل یافته و در این سه طریق قسمت هایی از مدل اصلی که باید چاپ شود مرکب خواهد گرفت و قسمتهایی که نباید چاپ بشود خالی خواهد ماند.

 

چاپ برجسته چیست ؟ 

فرض کنیم روی یک قطعه فلز صاف و مسطح مانند مس یک مربع با مکعب ترسیم شود. چنانچه اطراف این مربع را با وسایلی گود کنیم یک مربع برجسته روی فلز به وجود می آید . حال اگر با وسایل  دیگری سطحی هموار از مرکب مخصوص چاپ روی مربع مزبور قرار دهیم و کاغذ سفیدی را روی سطح فلز بفشاریم ٬ شکل مربع که برجسته شده است و مرکب گرفته ٬ بر روی کاغذ نقش خواهد انداخت و بقیه قسمت ها که گود شده و مرکب نگرفته ٬ اثری از خود روی کاغذ نخواهد گذاشت . مجموعه این اعمال را چاپ برجسته می نامند.

  

چاپ گود چیست ؟ 

اگر روی همان قطعه فلز ٬ مربع مزبور را ترسیم کنیم و بالعکس خود مربع را با وسایلی گود سازیم سپس بر روی سطح فلز را بطوریکه مرکب موجود در گودی مربع از بین نرود پاک نمائیم و سپس کاغذ  سفیدی روی سطح فلز قرار داده و فشار زیادی وارد آوریم ٬ مرکب موجود در مربع بر روی کاغذ سفید منعکس می شود. این اسلوب نیز به نام چاپ گود نامیده می شود.

 

چاپ مسطح چیست ؟ 

اگر روی همان قطعه فلز یا سنگ مربع مزبور را ترسیم کنیم و عملیاتی شیمیایی روی فلز یا سنگ انجام بدهیم بطوریکه هنگام چاپ آن مربع مورد نظر مرکب بگیرد و بقیه قسمتها که باید سفید بماند مرکب را به خود جذب نکنند ) مثلا با وسایلی مرطوب شود ( در این صورت کاغذی که روی فلز قرار گرفته شود و فشار روی آن وارد بیاید فقط تصویر مربعی را که مرکب گرفته است به خود جذب خواهد کرد . و یا به طریق دیگر چنانچه در حین چاپ قسمتهایی که نباید چاپ بشود از آن صفحه فلز یا سنگ بریده و برداشته شود ، و یا با وسایلی روی قسمتهای مذبور قبل از مرکب زدن پوشانیده شود همان منظور بالا عملی می گردد. این اسلوب که به روش الگو و یا آنگ معروف است، بسیار قدیمی و اسلوب قبلی با کشف خاصیت اسیدهای ضعیف و استفاده از فعل و انفعالات شیمیایی در چاپ مسطح مورد استفاده قرار گرفته است. در هر صورت در هر دو مورد فوق اختلاف سطح میان سطوح چاپ شونده و سطوحی که نباید چاپ شود ، وجود ندارد و به همین لحاظ این دو نوع چاپ را به نام چاپ مسطح می نامند .

 

فرایند چاپ : 

چاپ انواع مختلفی دارد که متناسب با آنچه که قرار است چاپ شود و آنچه که بر آن قرار است چاپ شود انتخاب می‌گردد. مهم‌ ترین این روش‌ها عبارت‌ اند از:

 

    چاپ افست : عمدتاً برای انتشارات، تبلیغات

    چاپ فلکسو : عمدتاً برای بسته بندی

    چاپ هلیوگراور : عمدتاً برای بسته بندی

    چاپ سیلک اسکرین : عمدتاً برای تبلیغات چاپ های تفکیکی

    چاپ لترپرس : یکی از روش‌های چاپ برجسته از قدیمی‌ترین روش‌های چاپی است

    چاپ دیجیتال : برای همه مصارف، تبلیغاتی و اداری در تیراژ پایین

باید بدانید

گروه  تخصصی تبلیغات دندانپزشکان ایران با در اختیار داشتن پیشرفته ترین دستگاه های چاپ  همراه با نظارت تکنسین های کار آمدو متخصص میتواند بهترین خدمات را از قبیل: انواع کارت های ویزیت، سرنسخه، پاکت، سربرگ، پرونده بیمار،بروشورهای معرفی مرکز و مراقبت های بعد از درمان،کاتالوگ، و پوستر های متنوع در سایز های دلخواه شما را حتی با ضمانت کتبی به شما ارایه دهد

 

 

صحافی چیست؟...